تبلیغات
بزرگترین مرجع دكوراسیون داخلی - جادوی پارچه ها را دست کم نگیرید
بزرگترین مرجع دكوراسیون داخلی
برخی مواقع كه برای خرید پارچه به بازار می‌روید، دقیقا پارچه‌ای را كه مد‌نظرتان است پیدا می‌كنید، اما وقت‌هایی هست كه موفق به یافتن پارچه مورد نظرتان نمی‌شوید؛ در چنین شرایطی چرا با استفاده از نبوغ و ابتكار خود و با اعمال تغییراتی روی پارچه‌های معمولی دست به خلق پارچه‌ای جذاب و منحصر‌به‌فرد نمی‌زنید؟


برخی مواقع كه برای خرید پارچه به بازار می‌روید، دقیقا پارچه‌ای را كه مد‌نظرتان است پیدا می‌كنید، اما وقت‌هایی هست كه موفق به یافتن پارچه مورد نظرتان نمی‌شوید؛ در چنین شرایطی چرا با استفاده از نبوغ و ابتكار خود و با اعمال تغییراتی روی پارچه‌های معمولی دست به خلق پارچه‌ای جذاب و منحصر‌به‌فرد نمی‌زنید؟

تخیل قوی، ذوق و مقدار‌كمی دانش كاربردی، تمام آن چیزی است كه به آن نیاز دارید تا بتوانید پارچه خاص خود را بسازید. ایجاد پارچه‌ای جدید از طریق تركیب بافت‌ها و رنگ‌‌ها، بسیار پرهیجان و جذاب است.

هرچه بیشتر در مورد پارچه‌ها بدانید و با تجربه و دانش بیشتری پیش بروید، نتیجه بهتر و موفق‌تری خواهید داشت. البته دانش و تجربه شما با انجام مكرر این كار افزایش می‌یابد و روزبه‌روز می‌توانید پیشرفت را در نتایج كار خود مشاهده كنید. به مرور درمی‌یابید كه پارچه‌هایی با الیاف طبیعی، علاوه بر انعطاف و تغییر‌پذیری، از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه‌اند. همچنین با استفاده از روش‌ها و متد مختلف، به تجربیات تازه و جالبی خواهید رسید؛ برای مثال، رنگ‌ها می‌توانند نور را به زیبایی منتشر كنند یا پارچه‌ای كه به‌تنهایی دارای رنگ و جلوه نازیبا و كسل‌كننده‌ است، می‌تواند با قرار‌گرفتن كنار یك پارچه با رنگی متضاد، جانی دوباره بگیرد و جلوه‌ای چشم‌گیر پیدا كند.

اگر تمایل دارید پارچه‌ای كاربردی و اصیل به‌وجود آورید، توصیه می‌كنیم ویژگی‌های اصلی هریك از پارچه‌های مورد‌استفاده در كارتان را نادیده نگیرید. برای مثال، هرچند كه یك پارچه چلوار، حریر یا چیت سفید را رنگ كنید یا با ظرافت زیگزاك بزنید، باز هم جلوه پارچه همان چلوار و حریر است و ویژگی‌های اصلی آنها تغییر نخواهد كرد.

تركیب پارچه‌ها

چرا پارچه‌ها را تركیب كنیم؟ دلایل متعددی برای این كار وجود دارد. یكی از دلایل مهم، این است كه بتوانید از پارچه‌های معمولی و ساده، پارچه‌ای جذاب و خاص به‌وجود آورید و به خلق بافت‌ها و طرح‌های جدید بپردازید. برای اینكه بتوانید پارچه‌ای با بافت جدید به‌وجود آورید، باید پارچه‌هایی با وزن‌های متفاوت را طوری به‌هم متصل كنید كه برجستگی‌ آنها سایه ایجاد كند. برای تهیه پارچه‌ای با یك طرح ادغامی و خاص نیز باید نوارهایی با طرح‌های مختلف از پارچه‌هایی با وزن یكسان را با هم تركیب كنید. یكی دیگر از كارهایی كه باید انجام دهید این است كه با قرار‌دادن لایه‌هایی از پارچه‌هایی كه دو یا سه رنگ ملایم دارند بر روی یكدیگر،  جلوه‌ای خاص و جدید برای پارچه پدید آورید.


نكته دیگر در زمینه تركیب پارچه‌ها این است كه افراد اغلب سعی می‌كنند درزها و قسمت‌هایی را كه دو پارچه مختلف به‌هم دوخته می‌شوند از دید پنهان كنند، اما آیا فكر نمی‌كنید كه می‌توانید از همین درزها به‌نحو مبتكرانه‌ای برای زیبایی كار و به‌عنوان قسمتی از پروژه استفاده كنید؟ گاهی با كمك درزها و محل‌اتصال پارچه‌ها می‌توانید طرح جدیدی برای پارچه خلق كنید. در عین حال كه باید به هماهنگ بودن بافت‌ها و طرح‌های پارچه‌ها برای تركیب با هم  توجه كنید، این موضوع را مد‌نظر داشته باشید كه از تفاوت موجود میان پارچه‌ها طوری استفاده كنید كه منجر به نتیجه‌ای جذاب و خیره‌كننده شود. اما بدانید كه همیشه قبل از انجام پروژه به‌صورت جدی، باید ایده خود را در قالب نمونه‌ای كوچك به‌صورت آزمایشی انجام دهید تا از نتیجه كار مطمئن شده و در صورت لزوم تغییرات لازم را اعمال كنید و سپس كار خود را به‌صورت جدی انجام دهید.

گاهی ویژگی‌های اصلی یك پارچه، زمانی كه با پارچه‌های دیگری تركیب می‌شود یا درزی و كوكی از روی سطح آن عبور می‌كند ملزم به تغییر كردن است. اتفاقات احتمالی از قبیل پارگی و ساییدگی را نادیده نگیرید. قرار‌دادن پارچه‌ها روی هم و دوختن آنها به یگدیگر بر سفتی و وزن آنها می‌افزاید در حقیقت پارچه جدید با استحكام بیشتر و متفاوت‌تر از هر یك از پارچه‌های استفاده‌شده در پروژه عمل خواهد كرد.


در این تصویر نمونه‌های متفاوتی از پارچه‌های حاشیه‌دار آمده است كه هر كدام از آنها برای استفاده متنوعی مناسب هستند:

در این نمونه، پارچه كتان ‌برفكی كه به‌عنوان پارچه اصلی است، با قراردادن دو حاشیه از جنس كتان ساده با دو رنگ متمایز، دارای سبك شده است.

در این نمونه، سمت پشت پارچه برای زمینه اصلی درنظر گرفته شده و از حاشیه‌ای راه‌راه با رنگی متضاد استفاده شده است.

حاشیه‌ای طرح‌دار كه به‌صورت درونی در این پارچه ساده اعمال شده است، هویتی جدید به آن داده است.

برای حاشیه دوتایی این پارچه كتان‌برفكی، از یك پارچه ساده براق و یك پارچه طرح‌دار استفاده شده است.

برای این پارچه ساده، حاشیه‌ای راه‌راه بارنگ‌های آبی و زرد استفاده شده كه به‌واسطه این كار   رنگ و جلایی تازه به جلوه بی‌روح و مرده پارچه اصلی افزوده شده است.

در این نمونه، پارچه اصلی پارچه‌ای طرح‌دار و راه‌راه است كه برای آن از حاشیه‌ای از جنس كتان‌برفكی طوسی استفاده شده است. 

حاشیه


گاهی پارچه‌های تركیبی، در‌قالب یك پارچه حاشیه‌دار نمود می‌یابند كه تضاد بین پارچه اصلی و حاشیه آن بسیار تند و تاثیر‌گذار می‌شود.

حاشیه‌دار كردن پارچه‌ها به چند حالت صورت می‌گیرد:

حاشیه‌ای طرح‌دار برای یك پارچه ساده.

حاشیه‌ای طرح‌دار با طرحی متفاوت برای یك پارچه طرح‌دار.

حاشیه‌ای ساده با رنگی متضاد برای یك پارچه رنگی ساده.

حاشیه‌ای با بافت متفاوت از پارچه اصلی.

این حالت آخر را می‌توانید به هر سه حالت اول انجام دهید.


شما باید تصمیم بگیرید كه حاشیه انتخابی شما چگونه چشم‌ها را به خود جلب می‌كند. آیا تمایل دارید حاشیه‌ای كه به‌كار می‌گیرید تنها جنبه دكوراتیو داشته باشد یا دارای كاربردی مشخص باشد؟ هر تصمیمی كه در مورد حاشیه پارچه می‌گیرید باید بدانید كه:

 حاشیه باید به جزئی درونی از پارچه اصلی تبدیل شود و جدا از آن نباشد.

حاشیه در‌حقیقت مانند یك قاب عمل كرده و می‌تواند محیطی جداگانه را تعریف كند. ابعاد آن نیز مانند قاب‌ها قابل تغییر و افزایش است.

حاشیه چه روی لبه پارچه كار شود چه به‌صورت كادری داخلی در نظر گرفته شود، می‌تواند تاكیدی بر روی طرح اصلی پارچه‌ باشد.

اضافه‌كردن حاشیه به یك پارچه كار آسانی نیست، اما اگر این كار با مهارت انجام شود می‌تواند یك پارچه بدون‌ جذابیت را به پارچه‌ای بسیار شیك و چشم‌گیر تبدیل كند.

هماهنگی طرح و رنگ پارچه حاشیه با پارچه اصلی از اهمیت زیادی برخوردار است و هر چه این هماهنگی بیشتر باشد نتیجه كار شكیل‌تر می‌شود.

مانند مرزها، حاشیه‌ها نیز به جداسازی و تفكیك قسمت‌های متناقض می‌پردازند.

در آوردن طرح‌های یك پارچه و كنارهم قراردادن آنها دورتادور پارچه اصلی به‌عنوان حاشیه، می‌تواند نتیجه‌ای بسیار زیبا به‌وجود آورد و این كار یك ایده زیبا برای حاشیه‌دار كردن پارچه است. یكی دیگر از ایده‌ها برای حاشیه‌دار كردن پارچه‌های طرح‌دار به‌خصوص پارچه‌های پرده‌ای این است كه پارچه‌ای ساده برای حاشیه به رنگ یكی از طرح‌های سنگین پارچه اصلی انتخاب كنید و به‌وسیله آن، پارچه طرح‌دار را حاشیه‌دار كنید. این كار به جلب نظرها به سمت شكل و نحوه پوشش پنجره كمك می‌كند و بسیار زیباست. شما همچنین می‌توانید برای حاشیه پرده‌ها و همچنین كوسن‌ها، به‌جای اینكه برای دورتادور پارچه حاشیه در نظر بگیرید، تنها برای یك سمت آن حاشیه‌ای با رنگ و طرح متضاد در نظر بگیرید.

همیشه عدم وجود تقارن در پارچه‌های حاشیه‌دار می‌تواند چشم‌گیر جلوه كند.

حاشیه‌ها همیشه یك توجیه قوی برای نگه‌داشتن مجموعه‌ای از تكه پارچه‌های زیبا كنار هم محسوب می‌شوند. قیطان‌ها، منگوله‌ها و دیگر عناصر دكوراتیو مربوط به پارچه‌ها را می‌توانید به‌عنوان حاشیه یك پارچه كنار هم قرار دهید و همچنین از هنر استنسیل و نقاشی روی پارچه نیز برای این كار استفاده كنید.

حاشیه‌ها می‌توانند به‌صورت تخت یا برجسته باشند. موارد استفاده حاشیه‌های تخت بیشتر است و به‌نوعی كاربردی‌تر محسوب می‌شوند؛ به‌عنوان مثال برای پارچه‌های روتختی یا دستمال‌سفره‌ها و رومیزی‌ها باید از حاشیه‌های تخت استفاده كنیم و حاشیه‌های برجسته تنها برای مواردی كه جنبه نمایشی و خاص دارند استفاده می‌شود.

طراحی حاشیه‌ها

هر نوع حاشیه‌ای كه می‌خواهید روی پارچه به‌وجود آورید باید هنگام طراحی آن دقیق عمل كنید: ابتدا باید اندازه‌گیری‌ دقیق را پیش روی خود قرار دهید و مطابق آن طرحی را كه در ذهن دارید با اعمال اندازه‌ها روی كاغذ ترسیم كنید. الگوی ترسیم شده را بار دیگر بررسی كنید تا مطمئن شوید تمام اندازه‌گیری‌ها و همچنین جادوخت‌ها و دیگر جزئیات انجام شده باشد. در این مرحله باید به این نكته فكر كنید كه حاشیه پارچه در حالت‌ها و اشكال دیگر چگونه عمل می‌كند و آیا بهتر است نحوه اعمال حاشیه را تغییر دهید یا همین طرح مناسب است. پس از اطمینان از تمام جوانب، طبق الگو شروع به اجرای پروژه كنید.


 در این نمونه از دو ردیف حاشیه ساده با دو رنگ از قوی‌ترین رنگ‌هایی كه در پارچه اصلی پرده وجود دارد یعنی زرد اخرایی و آبی اقیانوسی استفاده شده است.


در این تصویر حاشیه‌های طرح‌دار كه شامل رنگ‌هایی از قبیل طلایی، سبز ملایم و آبی است، به‌صورت استادانه‌ای در قسمت تحتانی این پرده قرمز رنگ ساده اعمال شده است. مات و براق‌بودن بافت حاشیه و پارچه اصلی جلوه‌ای متمایز و خیره‌كننده برای این پرده شكیل و باشكوه ایجاد كرده است.

منبع :مجله اینترنتی برترین ها 
طبقه بندی: دكوراسیون اتاق نشیمن، 

درباره وبلاگ
موضوعات
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

آموزش تند خوانی و تقویت حافظه ( دکتر سیدا مرد حافظه ایران)